Balvan Rudná

středisko 212.07 Rudná
Příčná 1031/4
252 19 Rudná
Email: info(zavináč)balvan.cz
Číslo účtu: 2500781391/2010

Kontakty/INFO | Napište nám!

Oslavy 90. výroční vzniku Československa

Úterý 4. 11. 2008, 13.24 od Lenka | Ostatní | 727x

obrazek V letošním roce uplynulo přesně 90. let od doby, kdy bylo vyhlášeno samostatné Československo. Již před mnoha měsíci jsme si řekli, že si tato významné výročí zaslouží důstojné připomenutí i v naší obci. Oslovili jsme město, zástupce místních spolků a institucí a společně vymysleli program, jehož obsah byl rozložen do několika dní.

V rámci oslav jako první se veřejnosti představila Základní škola, kde v pátek 24. října probíhal den otevřených dveří. Ten samý den v podvečerních hodinách se otevřely i dveře naší skautské klubovny. V ní se mohli návštěvníci prostřednictvím vystavených kronik, fotek a videí seznámit s naší činností a třeba i zavzpomínat na své mladí ve skautu.

Kromě vyzdobeného interiéru byl venku připraven oheň a občerstvení, k tomu všemu hrála živá muzika v podání hudebního kvarteta složeného ze skautů a jejich přátel. Návštěvnost byla veliká, nálada příjemná, a tak se všichni dobře bavili až do večera.

Výzdobu v klubovně jsme ponechali do druhého dne, neboť v sobotu 25. října zde proběhla další část oslav. A jak název Hrátky za skautskými vrátky napovídá, na své si přišli především ti mladší návštěvníci. Ale ani jejich rodiče se nenudili. Okolí naší klubovny se proměnilo v jednu velkou soutěžní plochu – na výběr bylo mezi kuličkami, skákáním v pytli, hlavolamy, skákáním panáka, krmením Balúa, lovením rybiček a spoustou dalších. Možností, kde měřit síly s ostatními, byla spousta a cen taky. Podle počtu zdolaných stanovišť na každého čekala sladká, a nebo věcná cena.

Kolem poledne se hladoví soutěžící postupně začali trousit domů na oběd, a tak jsme se dali do úklidu. A protože program oslav byl nabytý, zanedlouho jsme se znovu sešli, tentokrát však v Obecním domě, kde byla slavnostně zahájena výstava dokumentující život v Rudné, Dušníkách a Hořelici v průběhu uplynulých 90 let. Nutno dodat, že výstava byla opravdu zdařilá, plná zajímavých historických dokumentů a organizátor, pan Pavel Kasal, si zaslouží speciální poděkování. Na výstavě si návštěvníci mohli nejen prohlédnout, ale doslova osahat kroniky obce, školy i školky a spolků v Rudné působících. Tato opravdu unikátní příležitost se totiž jen tak nebude opakovat.

Komu nestačil sobotní kulturní program, pro toho připravili sokolové na večer staročeskou veselici. V Sokolovně ten večer k tanci hráli Staří známí, a tak se každý, kdo měl zájem, mohl protančit do dalšího dne, kdy v odpoledních hodinách pokračovaly oslavy.

Odpoledne se totiž konal slavnostní průvod obcí. Za přítomnosti paní starostky, baráčníků, skautů, sokolů a členů Českého svazu bojovníků za svobodu, byly nejprve u pomníku u kostela Stětí sv. Jana Křtitele položeny věnce. Za doprovodu Pražské trojky jsme prošli obcí ulicemi v Aleji a Karlovotýnská až k pomníku TGM, kde paní Havlůjová stručně připomněla jeho historii a paní starostka spolu se zástupci místních spolků položili věnce. Průvod byl zakončen u památníku padlých za 2. světové války. I zde, stejně jako v Hořelicích, Jan Dejm připomenul něco z dějin památníku a následně proběhlo pokládání věnců.

Účastníci průvodu, spolu s několika dalšími návštěvníky, se pak přesunuli do Sokolského domu, kde se konalo slavnostní shromáždění. Paní starostka Kozáková, paní Havlůjová a rektor univerzity Karlovy prof. Hampl pronesli slavnostní projevy a připomněli významné okamžiky 90ti leté historie naše státu a zdůraznili i význam těchto okamžiků pro generace budoucí.

Jejich příspěvky byly prokládány vystoupeními rudenských spolků – baráčníci secvičili a skvěle zatančili staročeskou besedu, pěvecký sbor ZŠ Rudná pod vedením paní uč. Janové zazpíval několik lidových písní a Žumpa – ochotníci z Nučic, zarecitovali verše a vzpomenuli na významné osobnosti československých dějin.

Celé slavnostní shromáždění pak bylo zakončeno zpěvem národní hymny.

I když zájem ze strany širší veřejnosti přeci jenom mohl být větší, proběhly oslavy 90. výročí vzniku samostatného československého státu důstojně a vší cti. Jsme rádi, že nám společně s dalšími subjekty podařilo akci takovýchto rozměrů úspěšně zorganizovat. Na uspořádání oslav se podíleli: Město Rudná, Základní škola Rudná, Český svaz bojovníků za svobodu, obec baráčníků z Rudné, Sokol, ochotnický spolek Žumpa a skautské středisko Balvan Rudná. Fotografie z oslav můžete vidět na webu www.balvan.cz .

Text: Alča a Lenka

FOTOGALERIE

««« Předchozí text: Střediskové rady
Následující text: LVI v Plzeňské ZOO »»»
Na úvodní stránku

0 komentářů

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.
Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Komentáře jsou moderované = ZOBRAZÍ JE AŽ ADMINISTRÁTOR!!!
(Z důvodu častých útoků SPAM robotů)

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

Jakou barvu má Slunce?
Odpověd:

 • Bazárek (nové)

 • Fotoalbum

 • Fotoalbum do 2014

 • Diskusní fórum

 • Dokumenty

 • Naše družiny

 • SPONZORING

  • Co nás čeká?

   • 13.7. - 17.7.2020 - Týden skautských aktivit

   Ze svého rozpočtu nás podporuje Město Rudná