Balvan Rudná

středisko 212.07 Rudná
Příčná 1031/4
252 19 Rudná
Email: info(zavináč)balvan.cz

Kontakty/INFO | Napište nám!

Berušky na Neviditelné výstavě

Neděle 12. 02. 2012, 09.17 od Jitka Sedlačiková | Výpravy | 281x
obrazek

V sobotu 11.2. jsme ve složení Viki, Judka, Hanča, Pídě, Denča a Jíťa vyjely natěšené na Neviditelnou výstavu, na kterou jsme slyšely samou chválu od svých známých. Výstava se konala v Novoměstské radnici na Karlově náměstí. Prohlídka nám začala v 11:15. Za závěsem na nás čekala nevidomá průvodkyně Kamila. Měla moc příjemný hlas a řekla nám základní pokyny co máme dělat, čeho a jak se držet.

V místnostech byla absolutní tma. Orientovaly jsme se jen podle hmatu a sluchu. Procházely jsme fiktivním bytem. Nejprve jsme musely najít zvonek, zazvonit na ten správný a otevřít dveře. Dostaly jsme se do předsíně, kde jsme nahmataly věšák, kabáty, rákosku a deštníky. Dále jsme postoupily do obývacího pokoje. Tam bylo křeslo, počítač, televize, psací stroj a pár obrázků na stěnách. Nejvíce se nám líbila koupelna, kde jsme nahmataly fén, umyvadlo, záchod, sprcháč, ručníky a pračku. Prošly jsme do kuchyně. Zde byla kuchyňská linka se vším potřebným – forma na bábovku, hrnce, láhev na šlehačku, talíře, láhve, mikrovlnka a lednička – k naší smůle prázdná:) Vyšly jsme na ulici. Zde byl nepříjemný hluk aut a kolemjdoucích lidí. Objevily jsme zde novinový stánek a stánek s ovocem a zeleninou (cibule, brambory, citróny a trochu plesnivé ananasy). Na druhé straně byl odpadkový koš a auto. Podle materiálu jsme poznaly, že šlo o trabant. Dále jsme se dostaly na chalupu/ do hájovny, kde byly kožešiny na stěnách a dřevěné obložení. Poté jsme přešly do lesa, kde byl ohýnek s kotlíkem, ešusy a zatnutá sekerka. Všechny jsme se málem přizabily o pařez. Přešly jsme přes lávku nad tekoucí řekou pod vodopádem. Další místnost byla galerie, kde byly vystavené sochy. Poznaly jsme Sfingu, Buddhu, Davida, Trpaslíky a pár dalších. Poslední místností byla kavárna, kde jsme si mohly cokoliv objednat a naše průvodkyně nás obsloužila. Ve tmě jsme strávily asi hodinu a čtvrt, takže rozkoukat se na světle bylo docela těžké. Dále jsme si v expozici vyzkoušely hraní karet s braillovým písmem, šachy a dámu pro nevidomé, domino a psací stroj pro braillovo písmo. Průvodce nám vysvětlil, jak se s nimi pracuje. Hanička si vytlačila do papírku své jméno. Dále zde byly nejrůznější pomůcky pro nevidomé – měřič bankovek, odměrka, metr, loupač česneku a hodinky pro nevidomé. Největším lákadlem bylo vyzkoušet si chůzi se slepeckou hůlkou. Holky zjistily, že to není až tak složité a hrdě kráčely i do schodů. Cestou z výstavy jsme si řekly, jak se pomáhá nevidomým. Došly jsme ke kostelu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde jsme si řekly něco k jeho historii, především události spojené s atentátem na Reinharda Heydricha a to, že se zde ukrývali parašutisté, kteří atentát provedli. Pokračovaly jsme dál. Přes Jiráskův most jsme se dostaly na nábřeží a došly až na úroveň Národního divadla. Prohlídly jsme si Prahu a rozhodly jsme se zakončit naši pouť v cukrárně. Najít slušnou a nepředraženou cukrárnu na Malé Straně se ukázalo jako velký problém. Podařilo se nám ho ale vyřešit. V restauraci jsme si vyzkoušely šifru v Braillově písmě, kterou si pro nás Jíťa připravila. Tramvají č. 12 jsme sjely na Anděl, kde jsme ještě zaběhly do korálkového obchodu. Výprava se všem líbila, těšíme se na další!

Jitka

FOTOGALERIE

««« Předchozí text: Prahou plnou strašidel podruhé
Následující text: Liščí výprava od mlýna ke mlýnu »»»
Na úvodní stránku

0 komentářů

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.
Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Komentáře jsou moderované = ZOBRAZÍ JE AŽ ADMINISTRÁTOR!!!
(Z důvodu častých útoků SPAM robotů)

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

Kde sídlí Balvan Rudná?
Odpověd:

 • Bazárek (nové)

 • Fotoalbum

 • Fotoalbum do 2014

 • Diskusní fórum

 • Dokumenty

 • Naše družiny

 • SPONZORING

  • Co nás čeká?

   • 16.3.2019 - Ples "Říše zvířat"

   Ze svého rozpočtu nás podporuje Město Rudná