Balvan Rudná

středisko 212.07 Rudná
Příčná 1031/4
252 19 Rudná
Email: info(zavináč)balvan.cz
Číslo účtu: 2500781391/2010

Kontakty/INFO | Napište nám!

Řízkovo počtení

Neděle 25. 02. 2007, 11.48 od Jan Dejm (Bambas) | Bloggy | 1299x

obrazek Ahoj,

Chci se s vámi podělit o zážitky z mého života na Taiwanu (Tchaj-wan). Ne, není to fabrika na počítače za Rudnou. Tak jsem si řekl, že po osmi měsících na ostrově, bych už mohl taky něco napsat o tom kde to vlastně jsem a co tu dělám a jak žiji, nebo spíše přežívám. Když jsem se stěhoval tak jsem si říkal, že si budu psát blog, o mém životě a střetu dvou kultur. Poté, když jsem zjistil že mám kurzy v čínštině, a více než 20 hodin ve škole jsem to vzdal.

Taiwan, nebo také Republic of China je ostrov, který na hranici Východo-Čínského moře, Filipínského moře, a Jiho-Čínského moře. Severně od Filipín a jižně od Japonska. Východně od Číny. Velikost Taiwanu je přesně 35,980 km2. Což je přibližně Morava a Vysočina dohromady. Celková hranice s oceánem je 1,566.3 km. Klima je tropické ovlivněno mořem, hodně oblačno skoro celý rok. Hory tvoří 2/3 rozlohy ostrova. Více než 30 hor převyšuje hranici 3000 metrů. Nejvyšší hora je Yu Shan a dosahuje úctihodných 3952 metrů. Přírodní katastrofy máme zemětřesení a tajfuny. V loňském roce tady bylo přes 120 zemětřesení, tajfunů okolo 20. Taiwan má přes 23 milionu lidí. Taiwan není uznáván jako nezávislý stát.

Díky naší poloze, což jsou subtropy na severu, a tropy na jihu, je všude dost zeleně, a kytky kvetou po celý rok. Jednu nevýhodu to ale má. Jelikož po většinu roku je tu velmi teplo, tak se do budov neinstaluje topení. V lednu sice teplota neklesne pod 8 stupňů, ale v budovách je také 8 stupňů. Což už není tak vtipný. Na zahřátí funguje několik receptů. Za prvé Chapu Chapu (čti šapu šapu). Což je anglické pojmenování jídla, které se s oblibou překládá do češtiny jako horký kotlík. Prakticky to znamená, že v restauraci dostanete kotlík (kovový) polévky, a buď je pod tím kahan, a nebo máte vlastní plotýnku. Pak dostanete jenom ochucený vývar a syrové maso, zeleninu, tofu, vajíčko a další ingredience a sami si to vaříte. Super věc. V restauraci si uvaříte vlastní jídlo.

Velká většina lidí se stravuje venku. Restaurací je tady na každém kroku tucet. Liší se druhem jídla, kvalitou stravovaní a hlavně hygienou. S úměrnou cenou jídla směrem dolů, kvalita restaurace a hygiena jde exponenciálně dolů též. Protože jsem student, s velmi hlubokou kapsou tak pravě jím v těch levných jídelnách (na koleji jsem rád, že mám teplou vodu a ledničku zvanou černá díra ve které se uplatňuje Murphyho zákon, co do ní dáte, tak bezpečně za 5 minut už to tam není.

Pokračování o jídle příště …

Řízek

FOTOGALERIE

««« Předchozí text: 6. Ples Balvanu Rudná 2007
Následující text: Mise NATO 2007 »»»
Na úvodní stránku

0

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Tento text již nelze dále komentovat.
 • Bazárek (nové)

 • Fotoalbum

 • Fotoalbum do 2014

 • Diskusní fórum

 • Dokumenty

 • Naše družiny

 • SPONZORING

  • Co nás čeká?

   3.-17.7.2021 - Tábor - snad

   Ze svého rozpočtu nás podporuje Město Rudná