Balvan Rudná

středisko 212.07 Rudná
Příčná 1031/4
252 19 Rudná
Email: info(zavináč)balvan.cz
Číslo účtu: 2500781391/2010

Kontakty/INFO | Napište nám!

Tábor 2015 - FOTKY

Středa 26. 08. 2015, 10.23 od Jan Dejm (Bambas) | Tábory | 1763x
obrazek

FOTOGALERIE

Sliby

Předem se omlouvám za překlepy a pravopysné chibi. Pokud najdete slovo, které se textu vůbec netýká, je to automatický návrh a oprava od googlu. Věřte např., že jsme neměli polévku pódiovou, ale pórkovou atd… :-)

...............................­.....................
Rodiče, kteří přijedou již v pátek prosíme, aby přijeli nejdříve v 18:30! Prosíme o pomalou jízdu kolem chalup v Březíně, bude to děsně prášit! Letos dávejte prosím pozor u rybníka, je tam potřeba překonat ohradník a projet ohradou se skotem. Pokusíme se tam dodat nějakého vrátného. Další je těsně před táborem na louce. Trochu se nám zmenšilo místo na stanové městečko pro rodiče, tak budeme nuceni auta parkovat hodně u sebe a stany stavět na vedlejší louce na fotbalovém hřišti. Po zkušenosti z minulých let budeme moc rádi, pokud dodržíte noční klid po 22:00h!!! Děti, kterým přijedou rodiče i nadále podléhají táborovému řádu. Děkujeme za pochopení…

Pokud se k nám chystáte, tak výchozím bodem je obec Březín, dále po malých dřevěných šipkách. Nejezděte podle navigace až do tábora, vede špatně z obce Plachtín. Zde je MAPA s cestou k táboru přes BŘEZÍN!!!

DĚKUJEME PŘEDEM ZA POMOC PŘI BOURÁNÍ :-)
Odvoz dětí z tábora bude možný až po úplném zabalení a úklidu na táboře !!! (cca 12h, dříve NE)
Autobus v sobotu přijede ke zdravotnímu středisku v Karlovotýnské (naproti hřišti) a kufry budou k vyzvednutí v klubovně po úklidu táborových věcí, stejně jako v minulých letech… ...............................­.....................

17.7. Pátek
Dopoledne a částečně po obědě bude probíhat souboj vítězných vezírů z každé skupinky. Půjde o souboje vědomostní, sportovní a všeobecné. Odpoledne hry a částečné bourání. Pokud se k nám chystáte, chtěl bych Vás upozornit, že část tábora bude večer již rozebrána a bude působit pro lidi z civilizace značně neútulně :-) Všechna funkčnost však zůstane zachována… Budou chybět přístřešky, chodníčky, podlahy a další deskový materiál, teepee. Pro náhled reálné podoby tábora se podívejte během prázdnin sem na web na spoustu fotek, které připravíme…Mějte se fajn a super léto… :-)

16.7. Čtvrtek
Dopoledne drobné práce v táboře + družinový program. Odpoledne probíhá CTH ve stylu Gamebooku. Skupinky si nejdříve musí obkreslit mapu, na které jsou stanoviště. Na některých stanovištích jsou vedoucí + Lvi a Berušky. Po splnění stanoviště si skupinka může vybrat kam půjde dál. Na některých stanovištích je osud skupinky závislý na splnění úkolu. Pokud splní, jdou dál, pokud ne, cesta je zavede oklikou přes jiná stanoviště. Za všechna stanoviště jen pár, např. Strážci Údolí Králů. Úkolem skupinky je překonat strážce, který střeží lávku přes řeku. Pokud srazí hráč „bušidlem“ strážce, pokračuje celá skupinka dále na další stanoviště. Pokud se nikomu ze skupinky strážce srazit nepodaří, přijde skupinka o všechen žold a pokračuje na stanoviště 9. Vzhledem k tomu, že lávku střeží Bambas, tak všichni odevzdají žold a odejdou na stanoviště 9. :-) :-) :-) (vtip) Protože tu sedím již dvě hodiny a nikdo tu nebyl, tak píšu alespoň text na web :-) Etapa je to celkem náročná. Fyzicky, psychicky, i časově… Večer máme naplánovaný slavnostní oheň, ale je otázkou, jestli bude konec táborovky před jeho zapálením :-) Kdyby ne, tak si slavnostní část uděláme v pátek bez Vás rodičů a pak z ohně uděláme buřťák jako každý rok. Ale nepředbíhejme, uvidíme.

EDIT: Táborovka skončila až ve 20:30. Nakonec Bambas spadl u každé skupinky :-) Slavnostní oheň proběhl. Došlo i na pálení kůry s přezdívkami, pasováním Tří orlích per. Jde o zkoušku skautů, spíše tedy roverů a rangers. Jedná se o 24h mlčení, hladu a samoty, během které musí pozorovat tábor. Tři orlí pera jsou na celý život a jedná se o nejtěžší skautskou odborku. Nakonec splnila Lucka M., Matěj N. a Fanda N. Moc gratuluji!!! :-)

15.7. Středa
Noc klidná, teplá. Celý den bude opět ve znamení sportu, tentokrát kolektivního. Turnaje hrajeme ve fotbalu, lakrosu možná frisbie. Odpoledne proběhne pár tělozničujících exhibičních zápasů vedoucích s různými výběry těch nejlepších a nakonec prestižní „dodělávací“ zápas proti skoro dospělým Lvům. Už se nemůžu dočkat :-) :-) :-)

Fotbal jsme všichni přežili ve zdraví. Vedoucí vyhráli…:-)
Večer se ještě konali skautské sliby družin Rysů a Tygrů.
Po slibech se pár dětí (3 děvčata a 2 chlapci) pokusilo splnit poslední část zkoušek Kapka rosy a Tři bílé tesáky. Jsou to odborky pro světlušky a vlčata. Poslední úkol je samostatná cesta lesem v délce cca 2 km. Odvedli jsme děcka na cestu do lesa, která vede k zaniklé osadě Umíř. Cestu všichni znají, ale nikdo z nich jí nešel „osamotě“. Samozřejmě jsme měli po cestě na všech krizových místech poschovávané vedoucí a v cíli ve vesnici měli za úkol se podepsat na papír v turistickém přístřešku. Co Vám budu povídat, v noci je to takřka mýtické místo a spát tam o samotě, to by byl těžký úkol i pro většinu dospělých. Naštěstí nás tam nikdo o samotě spát nenutí a tak jdeme zpět do našeho „vymrzlého“ tábora. :-) Abych nezapomněl, Všichni to splnili a většina šla bez rozsvícené baterky. Přesně tak jak je to učíme v táboře. Kdo nesvítí, není viděn :-) Ale taky nic nevidí :-) :-)

14.7. Úterý
V noci na úterý jsme se probudili již v 1:45h poplachem, který vyhlásila přepadnutá hlídka Tygrů. Vzhledem k tomu, že jsme v pondělí nebo úterý očekávali návrat Lvů z Karlovarského puťáku. Dostatečně jsme se na ně připravili v duchu pořekadla „Štěstí přeje připraveným“ a tak nám vlastně neměli co ukrást. Vlajka i sekera byla ukryta na tajném místě, o kterém nevěděl ani vedoucí tábora, asi se mi nevěří :-) Zvon pojištěn vázacím drátem včetně kulatiny proti odříznutí nožem. Špalek na sekyru práce po setmění přemístěn do bezpečí a vyměněn za malé polínko :-) No, prostě není co zcizit :-) Trochu jsme se podívali po okolí,ale našli jsme jen baterku, kterou jeden z útočníků ztratil. Po tomto nezdařeném přepadu bylo více než jasné že touha něco ukrást a tábor potopit se bude opakovat. A vskutku skoro na hodinu přesně vstáváme znovu. Tentokrát víme přesně o koho se jedná, a dokonce se i mírně proběhneme po okolním lese honíc nezvané noční hosty. Nakonec se nám ztratila pouze cedule u stanu, která oznamuje „Tady žije Alfi“, která je nalezena prvním ranním návštěvníkem na nové latríně. Asi byla na Lvi těžká a dál s ní nedoběhli :-) O této druhé epizodě vím jen z ranního vyprávění, poněvadž již při prvním poplachu jsem všechny upozornil, že mi to za jednu noc jednou stačí :-)

Ranní nástup začal netradičně v kostýmech, přenesením faraona na nosítkách a vztyčením Egyptské " Olympijské" vlajky. Ano, na programu je Egyptiáda. Sportovním dnem se linou soutěže ve sportovním duchu. Např. skok daleký, lukostřelba, vzduchovky, šplh, běh, slacklina, hod oštěpem, atd. Po večeři hrajeme v táboře různé hry na téma kýbl. Plížení, honičky atd. :-) Večer hraní na kytary a zpěv v jídelně až do večerky. Je neuvěřitelné, kolik nás zpívá, jak nahlas a jak kvalitně. Opravdu super! Jak je vidět, děti zpívají rády a tak ještě do příště trochu vylepšíme táborový zpěvník.

13.7. Pondělí
Po poklidné, teplé, lehce deštivé noci jsme se probudili do polojasného rána. Dopoledne začalo výrobou talismanů do CTH a pokračovalo programem po družinkách. Odpoledne po poledním klidu nás čeká etapa „Boží hněv/obětování“. Děti mají za úkol dopravit dopoledne vyrobený talisman dopraví do pyramidy. Pro vstup do pyramidy musí získat heslo tím, že projdou 4 stezky, které vedou k pyramidě.

12.7. Neděle

Během celé neděle se táhla hra " Egyptské rány „. Jedná se o velmi krátké hry a epizodky. První rána nás postihla hned po budíčku, když se všechna voda v Egyptě přeměnila na krev. Děti se šly mýt a pitná voda i voda z kouhoutků tekla červená, byla to krev. Celý den trvala 2. rána " Mor“. Což je pro znalé vlastně mutace hry na tygra. 3. Žáby. Každý začíná v evolučním vývoji jako vajíčko, jsou na bobku. O souboji kámen nůžky papír se změní v půlce, chodí ohnutí a nakonec se změní ve vzpřímené žáby. 4. Komáři. 5. Mouchy 6. Vředy. Honička v lese. Vředy chytají děti a dělají jim tečky rtěnkou. Mohou se vyléčit za žold a jeden vřed se jim umaže. 7. Krupobití. Děti mají plný ešus s vodou a musí přejít přes fotbalové hřiště. Naproti jim jdou vedoucí a Ti jim do ešusů hází rýži. 8. Kobylky. 9. Tři dny tma. Jídlo se zavázanýma očima. 10. Smrt prvorozených. Nejstarší členové týmů zemřeli a společně s vedoucími honí děti, které se snaží v pod večerním šeru propašovat prvorozený dobytek přes chytače. K tomu nám poslouží kartičky se zvířaty, nikoli náš táborový skot ze sousední louky :-) Během odpoledne již 2. návštěva Plzeňské úrazové ambulance. Teď se nejednalo o dítě, ale o zdravotnici Lucku, která se mnou v sobotu doprovázela naražený palec. Lucka přežila dopolední Ivanovo nechtěné vystrčení ze stanu, které vypadalo jako definitivní rozchod, neboť Lucka doslova ze stanu po hlavě vypadla. Přežila i dopolední krvelačnou honičku v lese, při které se s podivem nikdo nezranil, ale bohužel nezvládla celkem banální chůzi v žabkách po rovném fotbalovém hřišti. Pád a boule na koleni v podobě 2. čéšky na jedné noze naznačil, že cesta směr Plzeň je správnou volbou. Paní na ambulantní recepci i v ordinaci marně zaháněly smích na tvářích. Ano, byla to stejná směna:-) :-) :-) Nakonec Lucce vytáhly krev z oblasti kolene a Lucka odešla skoro po svých. ( v pondělí se pohybuje již celkem dobře) V kombinaci s odpoledním nákupem v Makru (vozíky jsme přivezli všechny :-) ) je jasné, že moc času na psaní nebylo…

11.7. Sobota

V sobotu probíhal Egyptský trh, během kterého děti nakupovaly suroviny na vaření za táborový žold. Celé tržiště však střeží Faraonovi strážci. Po nákupu surovin následuje jejich vaření, pečení a smažení. Potom ochutnávka pokrmů faraonovým ochutnávačem. No a pro Bambase a zdravotnici Lucku první cesta směr Plzeň úrazová ambulance. Jednomu chlapci se podařilo upadnout na palec tak šikovně, že si myslel on i zdravotnice, že se jedná o naštípnutí nebo zlomeninu. Rentgen však obojí vyvrátil a tak dlaha s obvazem je jen preventivní záležitost. O nic vážného nejde, takže prosím Všichni klid :-) Večer 2. várka slibů…

10.7. Pátek
Celodenní výlet. Každá družinka jinam: Nečtiny, Manětín. Koupání v Nečtinách, útok na sámošku :-) Lvi ráno odešli na puťák, vrátí se v po nebo út. Večer první sliby.
Večeře – Kung Pao.
Teplota ve 23:00 = 4°C!

9.7. Čtvrtek
Dnešní noc byla klidná :-) Dopoledne děti hrály CTH. V lese sháněly šifry, které musely potom vyluštit a z nich zjistily, co musí ke stavbě Babylonské věže použít. Po této běhací hře byl dál během dopoledne družinový program. Každá družinka dělala něco jiného, tak jen namátkou: plnění odborky táborníka, výlet na Uníř, různé hry. Po poledním klidu a cukrárně opět CTH. Úkolem bylo postavit co nejpevnější a nejhezčí Babylonskou věž. Výtvory to byly vskutku originální. Co kus, to unikát. Některé ovšem nebyly úplně staticky v pohodě a tak se po zatěžkávací zkoušce zřítily. Před večeří proběhlo tréninkové přátelské utkání Táboroví kmeti vs Lvi. Utkání to bylo přátelské, ovšem pro Kmety dostatečně vyčerpávající. Nakonec 1:0 zaslouženě zvítězili. Po večeři už kontrola věží a hromadné hry v táboře. Ukládáme děti do chladné noci. Po nočních bouřkách z horka očekáváme silnou námrazu a silné sněžení. Ve 22:00 se nám rtuť teploměru nepodařilo vyhnat nad 9°C a pomalu dál klesá :-( Doplňuji ve 23:59h je 7°C, 02:00h jsou pouhé 4°C!!!

Oběd – Uzené se zelím/špenátem a houskovým/ bramborovým knedlíkem
Večeře – Rybičková pomazánka s chlebem

8.7. Středa
Po noční bouřce se v táboře ochladilo na celkem pohodovou teplotu. Dopoledne a odpoledne polojasno a svěží vítr, který je celkem příjemný. Děti dopoledne hrály CTH. Měly za úkol vyrobit v herních družinkách vory na převoz ohně přes vodu. Po poledním klidu pokračuje CTH výrobou fagulí a hrami pro celý tábor. Všichni se zdají být v pohodě. Po rozdání první pošty a balíčků se mnohým zvedla i tak fajnová a pohodová nálada, která tu panuje. Krávy na veliké louce u tábora zatím nejsou :-)

Snídaně- chléb se sýrem, marmeládou. Samozřejmě každé zvlášť :-)
Oběd – karbanátky s bramborovou kaší a pórková polévka.

7.7. Úterý
Ráno nás překvapil čilý ruch na sousední velké louce (od Březína k rybníku a k táboru), dvě party staví kolem louky elektrické ohradníky. Naše zděšení, po tom co se dozvíme, že krávy se kolem tábora budou pást ještě tento týden, nebralo mezí. Cestou k rybníku překonáváme 2× ohradník :-( Prý je málo pastvy a tak přišla na řadu „naše“ louka. Naštěstí se nám podařilo usmlouvat louku co na ní spí rodiče na předvoji a my máme teepee a auta…
Dopoledne krátká etapa CTH a velká lesní bitva s papírovými koulemi. Odpoledne běhací etapa a další hry.

Během prvních dní jsme v okolí tábora spatřili Orla mořského (ornitolog Alfi málem dostal infarkt z toho " jaká je to pecka", kdo neviděl, neuvěří :-D A dál při řezání dřeva jsme objevili Užovku obojkovou. S Mažírem jsme ji neustále popoháněli z místa na místo, aby na ní nespadl špalek, až se M rozhodl, že jí odnese pryč. Po tom, co jí mistrně chytil za ocásek, stejně jako Joe z džungle jedovatého hada, jsme si všimli, že je asi po obědě, nebo že spolkla velkou baterku. Poloha hlavou dolů ve visu za ocásek jí patrně neudělala úplně dobře a nakonec celý oběd vyzvrátila. Nakonec jsme zjistili, že potravou byla celkem velká žába. Většina děvčat po tomto objevu málem také něco vyzvrátila, ale nebylo to kvůli visu hlavou dolů :-D FUJ, byl to hnus :-) Tolik zápisník amatérských biologů…

V noci konečně lehčí bouřka, lehké ochlazení. Nakonec pohoda, ale u západních sousedů podle oblohy nic moc!!!…

Oběd – kuře na paprice, houskový knedlík, polévka večeře – chlebíčky s více druhů pomazánek, zelenina…

6.7. Pondělí
Den pro pár vedoucích začal již ve 02:00h. Blíží se k nám neuvěřitelná bouřka. Vedro v táboře je jako ve dne a s blížící se pohromou ještě stoupá. Bohužel stoupá i vítr a tak nás slabší povahy vyhání ze stanů s jasným cílem, zabezpečit vše, co může uletět nebo promoknout. V první etapě přeparkováváme „táborové vozidlo“ do bezpečné vzdálenosti od stromů. Jde o louku u umýváren, kde je vozík s pitnou vodou. Děti jsou v pohodě :-) Kuchyně i okolní stany se pomalu mění v balóny a lehce začíná pršet. Podle intenzity blesků je jasné, že se bouřka rychle blíží a 100% nás nemine :-( Pomalu přestáváme používat čelovky, protože je pěkně vidět. Po cca 45min. je to tady…Jdeme spát, nic horšího se nekoná :-D Je to neuvěřitelné, ale patrně náš stožár rozpůlil bouřku na několik menších a u nás se „nic nestalo“! Pohoda, spíme až do budíčku. Ráno se zbytek dospělých diví, no a děti? Nic netuší :-) Dopoledne probíhá plnění odborek, práce v lese, družinový program. Odpoledne vodní hra – velbloudí karavany. Všichni jsou dostatečně mokří a Ti co to nestihli při hře se namočí pod hadicí, kterou na louku stříkáme vodu pro osvěžení. Večer drobné hry a bobřík odvahy k mumii, který bude započítán do CTH. Zvažujeme ještě zahajovací oheň, ale vzhledem k vyprahlé louce a silnému větru se asi oheň konat nebude.

Oběd – Hovězí nudličková polévka (letos jedeme vše čerstvé, žádné pytlíky!), Vepřové s mrkví a brambor. Večeře – Bramborové šišky s mákem nebo Boloňské špagety…

5.7. Neděle
V noci bylo příjemných 15°C. Po snídani a po ranním nástupu doděláváme drobné práce. Během dne roste teplota v kuchyni na příjemných 45°C :-) ; Máme se skoro jako u moře, ale koupeme se pouze ve vlastním potu. Bohužel břehy Středozemního i jiného moře jsou poněkud z ruky. Teplotu v táboře nesnižuje ani rozpálená plotna, na které se smaží řízky. Bohužel nikdo při přípravě jídelníčku a objednávce potravin měsíc dopředu nepočítal s takovými tropy. Nu což, zatneme zuby, doplníme lahve s pitím a smažíme dál. Připadám si jako Sověti u Stalingradu. Jeden omdlí a už si jeho vidličku bere další a pokračuje v obracení jeho várky flákoty. A že jí pro 100 lidí je :-) Morálka není o nic lepší ani v oddělení přípravy otopu. Ono v tomhle vedru tahat dřevo, řezat špalky a pak je štípat není také nic moc. Děti dopoledne připravují kostýmy na táborovku. Po pekelném poledním klidu následuje vodní bitva uprostřed tábora a různé hry. Původní plán jít se koupat do Nečtin bere za své, protože přesun v tomto vedru by byl jen pro opravdové drsoně! Kolem 16h začíná konečně pršet. Teplota ve stanu klesla na přijatelných 26 a to už se dá. Bouřka na táborové stupnici někde kolem 3st na stupnici do 10-ti. Ale je teprve 17:20 :-) Po večeři (obložený chléb) jsme si celý tábor zahráli boj o vlajky. Až do půlnoci vše OK.

4.7. Sobota

Děsné vědro :-) Vše v pohodě, není čas psát, omlouvám se. Doženu to jindy. Nikoho smutného nebo plačícího jsem tu nepotkal…:-)

««« Předchozí text: Tour de Kačák - 4.9.2015
Následující text: Hraj si každý den... »»»
Na úvodní stránku

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

Skalovka      

Zdravím na tábor! Doufám, že se Vám všem ochlazení líbí, stejně, jako mě. A ještě víc doufám, že se máte všichni dobře, že Vás děti nezlobí a že si užíváte! Moc na všechny vzpomínám a posílám veliký pozdrav Terce! Renata

[1] | Středa 8. 07. 2015, 08.37 | | , reaguj
Hans      

Přepadá mne nostalgie, když to čtu.....Kruci, že by se mi letos podařilo dorazit na bourání?? Záleží na manželce, respektive na mrněti, které čeká na narození, zda nebude dělat neplechu......

[2] | Středa 8. 07. 2015, 12.24 | | , reaguj
Skalovka      

Chci Vám moc poděkovat za 14denní starost a péči o Terku. I když první vteřiny našeho setkání byly dramatické, Terka byla nadšená a moc spokojená. Poděkování ode mne na sebe nenechá dlouho čekat, jako každoročně:-) Prostě mám ráda tradice a Vy všichni si to moc zasloužíte!

Ještě jednou díky!

R.

[3] | Pondělí 20. 07. 2015, 11.06 | | , reaguj
Přidej komentář!

  Gravatar povolen.
Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Komentáře jsou moderované = ZOBRAZÍ JE AŽ ADMINISTRÁTOR!!!
(Z důvodu častých útoků SPAM robotů)

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

Hlavní město ČR?
Odpověd:

 • Bazárek (nové)

 • Fotoalbum

 • Fotoalbum do 2014

 • Diskusní fórum

 • Dokumenty

 • Naše družiny

 • SPONZORING

  • Co nás čeká?

   3.-17.7.2021 - Tábor - snad

   Ze svého rozpočtu nás podporuje Město Rudná