Balvan Rudná

středisko 212.07 Rudná
Příčná 1031/4
252 19 Rudná
Email: info(zavináč)balvan.cz
Číslo účtu: 2500781391/2010

Kontakty/INFO | Napište nám!

První stálá skautská expozice v České republice otevřena!

Středa 27. 06. 2007, 14.33 od Jan Dejm (Bambas) | Ostatní | 1264x

obrazekV sobotu 23. června v 11:00 hodin byla v prostorách Nižborského zámku slavnostně otevřena stálá skautská expozice “Z historie českého skautingu“ první svého druhu v naší republice.

Vernisáže se zúčastnila široká veřejnost a to nejen z řad skautů. Nechyběli jak zástupci vedení Junáka, zastupitelé Nižbora, tak ti, kdo se podíleli na vzniku expozice. Mezi přítomnými bylo možné potkat například vnučku A. B. Svojsíka,paní Stanislavu Bannasovou – Svojsíkovou, ale i řadu známých osobností, například spisovatele Jiří Stránského, který ve svém projevu zavzpomínal na Františka Nepila a jejich společnou příhodu ze skautského tábora. Během slavnostního ceremoniálu zazněla též ukázka z Foglarova díla, konkrétně z Hochů od Bobří řeky, kterou přednesl jeden z přítomných skautských bratří, herec divadla v Kolíně Jiří Brož. Slavnostní okamžik podtrhla hudba v podání skautská kapely z Hradce Králové, která se může pyšnit tím, že v roce 1947 hrála na světovém skautském jamboree v Paříži. Po úvodních projevech, ve kterých se mimo jiné dostalo poděkování všem, kteří se podíleli na vzniku otvírané expozice došlo k samotnému zpřístupnění expozice. Nejprve však byla slavnostně přestřižena páska, čehož se ujala starostka Nižbora paní Kateřina Zusková a místostarosta junáka bratr JUDr. Jiří Navrátil. Pak už nezbývalo přítomným návštěvníkům nic jiného, než vejít a nechat na sebe dýchnout duch skautingu.

A na co konkrétně se mohou návštěvníci těšit? Vnitřní expozice má čtyři části. Hned první místnost je věnována historii českého skautingu a jejím významným představitelům. Druhá místnost je stylizována do skautské klubovny, zde bude v budoucnu možné aktivně se zapojit do hry, což nepochybně bude stát za to. Třetí místnost slouží pro krátkodobé tématické výstavy. Ta současná nese název „Světová jamboree na poštovních známkách 1933 – 2007“ a jak samotný název napovídá, jedná se o výstavu známek, které pochází ze sbírky bratra Ivana Vápenky, který se může chlubit největší sbírkou skautských známek v České republice. Tato výstava je pořádána k příležitosti konání XXI. Světového skautského jamboree v Anglii a též k 100. výročí založení skautingu. Vitrína ve spojovací chodbičce vedoucí zpět do první místnosti je věnována skautskému tisku a dále je možné si zde prohlédnout nášivky, které zdobí kroje skautů ze všech koutů světa. Ve skautském duchu jsou pojaty i přilehlé venkovní prostory.

Toto skautské muzeum však nabízí mnohem více a nepochybně stojí za návštěvu. Takže pokud přemýšlíte, kam se příště vydat na výlet, návštěva Nižborského zámku je jedna z možností. Otevřeno je denně (včetně pondělí) do dubna do října, v čase od 9 do 18 h. Po shlédnutí skautské expozice je možné též zavítat do Informačního centra keltské kultury, které je také umístěno na zámku nebo se vydat na procházku do okolí.

Autor textu: Alča Hábltová
FOTOGALERIE

««« Předchozí text: Měsíční údolí 2007
Následující text: Tábor 2007 »»»
Na úvodní stránku

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.
Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Komentáře jsou moderované = ZOBRAZÍ JE AŽ ADMINISTRÁTOR!!!
(Z důvodu častých útoků SPAM robotů)

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

Kolik je 2+2?
Odpověd:

 • Bazárek (nové)

 • Fotoalbum

 • Fotoalbum do 2014

 • Diskusní fórum

 • Dokumenty

 • Naše družiny

 • SPONZORING

  • Co nás čeká?

   3.-17.7.2021 - Tábor - snad

   Ze svého rozpočtu nás podporuje Město Rudná