Balvan Rudná

středisko 212.07 Rudná
Příčná 1031/4
252 19 Rudná
Email: info(zavináč)balvan.cz
Číslo účtu: 2500781391/2010

Kontakty/INFO | Napište nám!

Stopy lidí - PŘIDÁNY FOTKY

Pondělí 4. 02. 2008, 14.25 od Jan Dejm (Bambas) | Výpravy | 1479x

obrazekVšichni asi vědí, že když Neil Armstrong poprvé vystoupil na Měsíc, řekl: „Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Kdo však ví, co měl tento kosmonaut na nohou? Odpověď nejen na tuto otázku mohli dostat ti, kdo se s námi vydali do Národního muzea na výstavu nazvanou „Stopy lidí“.

Avšak cesta tvorů, kteří se z počátku teprve učili stavět se na zadní, k jejich prvním krokům na Měsíci nebyla právě krátká. Jestliže zpočátku chodili bosí a jediné co zdobilo jejich nohy byly korálky, pírka a chřestící náramky, později přišlo na řadu omotávání chodidel kožešinami ulovených zvířat a pravěkého Ötziho již před nepřízní počasí chránily botky s izolační vrstvou ze sena. Zatímco středověcí rytíři měli boty z železných plátů, později byly v módě jezdecké holinky, Švejka hřály v onuce a dnešní vojáci nedají dopustit na vyleštěné „kanady“. Mezi vystavenými exponáty nechyběly ani nánožníky egyptských mumií, šesticentimetrové botky pro čínské princezny, indiánské mokasíny, sněžnice či vyšívané boty pro arcibiskupa. Velký zájem vzbudila i výstava bot našich olympioniků – v části výstavy nazvané „Hop a skok“ jsme si mohli prohlédnout, co měli na nohou Železný, Neumannová nebo Valenta, když bojovali o zlato. Protože někteří z nás byli v Národním muzeu poprvé, nemohli jsme vynechat návštěvu pantheonu, kde jsme poznávali nejvýznamnější osobnosti naší historie. Pak naše kroky vedly do části, věnující se prehistorii – stálé expozici muzea. Co si obouvali naši prapředci jsme se už dozvěděli, teď jsme si mohli prohlédnou z čeho jedli, čím zdobili sebe a čím své přístřešky, jaké používali zbraně a nástroje a kde na našem území se vlastně pohybovali. A když už je člověk jednou v Muzeu, nesmí vynechat ani takové evergreeny, jako je vycpaný mamut a velryba, která vlastně není velryba, ale plejtvák. A tím pádem jsme další půlhodinu strávili mezi expozicí nejrůznějších savců, ptáků, ryb a jiných živočichů, kteří v Zoo na živo vypadají mnohem lépe, než vycpaní za skleněnou vitrínou. Bohužel některé, díky necitlivému přístupu k ochraně životního prostředí, nemůžeme vidět jinak, než právě v muzeu či ZOO. Během návštěvy Muzea nám všem pořádně vyhládlo, a tak jsme dopoledne zakončili něčím dobrým na zub v cukrárně.

Fotogalerie

Autor textu: Lenka Hábltová

««« Předchozí text: Zápisy ze střediskové rady
Následující text: 7. Ples Balvanu Rudná 2008 - POZVÁNKA »»»
Na úvodní stránku

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

  Gravatar povolen.
Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Komentáře jsou moderované = ZOBRAZÍ JE AŽ ADMINISTRÁTOR!!!
(Z důvodu častých útoků SPAM robotů)

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

Jakou barvu má nebe?
Odpověd:

 • Bazárek (nové)

 • Fotoalbum

 • Fotoalbum do 2014

 • Diskusní fórum

 • Dokumenty

 • Naše družiny

 • SPONZORING

  • Co nás čeká?

   3.-17.7.2021 - Tábor - snad

   Ze svého rozpočtu nás podporuje Město Rudná