Balvan Rudná

středisko 212.07 Rudná
Příčná 1031/4
252 19 Rudná
Email: info(zavináč)balvan.cz
Číslo účtu: 2500781391/2010

Kontakty/INFO | Napište nám!

Tábor 2014 - FOTKY

Sobota 28. 06. 2014, 17.00 od Jan Dejm (Bambas) | Tábory | 1968x
obrazek

FOTOGALERIE Z TÁBORA
FOTOGALERIE Z PŘEDVOJE
Tábor očima účastníka
Deník sekery
Pohled od sekery
Deník Špalka

11.7. – pátek

Rodiče, kteří přijedou již v pátek prosíme, aby přijeli nejdříve18:30! Prosíme o pomalou jízdu kolem chalup v Březíně. Po zkušenosti z minulých let budeme moc rádi, pokud dodržíte noční klid po 22:00. Děti, kterým přijedou rodiče i nadále podléhají táborovému řádu. Děkujeme za pochopení…

Pokud se k nám chystáte, tak výchozím bodem je obec Březín, dále po zelených šipkách. Nejezděte podle navigace až do tábora, vede špatně z obce Plachtín. Zde je mapa

DĚKUJEME PŘEDEM ZA POMOC :-)

!!! Doporučená obuv – HOLINKY !!!

Na louce je po vydatných deštích trochu bláta. Na spojovacích cestách a frekventovaných uzlech, zejména u lávek, je bláta poněkud více !!! Vozidla doporučuji umýt až po návratu domů.

Odvoz dětí z tábora bude možný až po úplném zabalení a úklidu na táboře !!! (cca 12h, dříve NE)

10.7. – čtvrtek
Dopoledne za mírného mlžení velká bitva o pevnost. Děti měly za úkol dobít pevnost na louce. Jako munice sloužily papírové koule. Byl to doslova boj muže proti muži. Počasí se během dne postupně zhoršovalo až do téměř souvislého podvečerního deště. V tuto chvíli (17:40) vydatně prší a připravený slavnostní oheň patrně dnes nezapálíme. Pohyb kolem ohně v igelitových pláštěnkách by byl asi jen pro opravdové kaskadéry. Ale neházejme flintu do bláta, a že ho tu je, a doufejme! Uvidíme večer.
Lvi po poledním klidu slavnostně přestřihli pásku a otevřeli tak vyhlídkovou věž s plošinou dlouhým zástupcům zvědavců z řad veřejnosti. Došlo i na křest pomalými špunty (samozřejmě nonalcoholic) a věž přijala krásné jméno … Pokud si najdete chvilku, tak záznam ze slavnostního otevření bude ve večerních zprávách na všech dobrých televiznÍch stanicích. ČTBALVAN bude o této výjimečné události informovat ve zpravodajském přehledu STALO SE DNES a v noční talk show 20 MIN TÁBOROVÉHO VEDOUCÍHO. Doporučuji i zítřejší nákup prestižního denního tisku. Foto z celé akce bude i na tomto zpravodajském portálu, ale až se ustálí fotky v ustalovačích.
Berušky si odpoledne vyzkoušely zdolání našeho pivního trenažeru a pod bedlivým dohledem bezpečnostních techniků zdolaly táborové maximum 20 pivních bas. Ne však vypitých, ale VYLEZENÝCH :-) Toto bylo i součástí CTH, které se velké děti neúčastnily. Menší členové hrály za dostatečného povzbuzování dešťových kapek hry v lese. Myslím, že najít u malých dětí čisté a suché oblečení na cestu domů bude opravdu oříšek :-) Vždyť přece pláštěnka je pro pitomce a deštník pro vedoucí. Všichni máme přece nepromokavé mikiny a šusťákové bundy. O nepromokavosti sandálů netřeba diskutovat…
Večer se déšť naštěstí utišil a mohl proběhnout slavnostní rozlučkový oheň, při kterém došlo i na pasování tří orlích per, které Topol úspěšně složil. Večer již vůbec nepršelo, uvidíme v pátek.

9.7. – středa
Závěrečná etapa honby za pokladem Pevnosti Boyard. Stejně jako v televizní show, museli táborníci nejdříve sehnat 6 klíčů, potom několik indicií, které jim pomohli uhodnout heslo k táborovému pokladu. No a pak již zbývalo jen v časovém limitu nanosit co nejvíce Boyardů. V praxi jsme to udělali následovně. Klíče sbírali v prvním týdnu a plnili při tom již dříve zmiňované úkoly. S indiciemi to bylo podobné. K dispozici měli 9 stanovišť, na kterých mohli po splnění úkolu indicii dostat. Indicie vedly k jednomu konkrétnímu slovu. Tým, který si byl jistý svým heslem, přišel k Hance, které heslo sdělil. Potom měli táborníci za úkol na plachtě s písmeny sestavit dané heslo a když Hanka otočila tygří hlavou, dostali klíč od zámku, kterým bylo zajištěn mechanismus s pokladem. Jeden člen musel přeběhnout přes potok, a pokusit se odemknout zámek. Pokud měl správný klíč, sjel po lanové lávce cca 25m dlouhé pytel s Boyardy a po přijetí k dětem se z něj vysypaly dřevěné Boyardy na zem. Děti měly za úkol opět po lávce přes potok nanosit v limitu co nejvíce penízků. Výkony to byly opravdu neuvěřitelné, snažili se všichni. Pouze jeden tým si nebyl jistý svými indiciemi a tak museli obětovat jednoho člena a dostat doplňující indicii, ze které se jim již heslo podařilo uhodnout. Tato taškařice nám zabrala celý den a vypadalo to, že se dětem líbila…

8.7. – úterý
Dnes ráno tu máme jako v tropech, vedro dusno, vlhko, fuj. Celý den to vypadá na bouřku,ale zatím NIC (15:45h). Celý dnešní den je opět ve znamení sportovního svátku. Na ranním nástupu vyletěla k nebi olympijská vlajka a místo sekery jsme zažehli olympijský oheň. Nyní máte dost indicií o jaký sportovní svátek se asi jedná. Těm méně bystrým napovím, že to není mistrovství světa v ledním hokeji! Disciplíny jen ve zkratce: lukostřelba, běh poslepu, hod polenem, skok daleký z místa, šplh na laně, minigolf, běh přes překážky, šipky, střelba z pušky. Snad jsem na nic nezapomněl. Odpoledne světlušky a vlčata plní třetí kapky rosy a třetí bílé tesáky. Musí během cca 5km dlouhé trasy plnit různé úkoly a zaznamenávat přírodu kolem sebe. Jdou ve 2–3 členných skupinkách. Snad se vrátí všichni :-) Souběžně s tím dále probíhá olympijské zápolení. Kličkujeme mezi mraky,kapky deště se ještě nedostavily…Lvi dokončují jejich vázanou stavbu v podobě vyhlídkové věže. Berušky opět pečou ve své pícce chléb.

7.7. – pondělí
Pondělí je ve znamení indicií k pokladu. Dopoledne i odpoledne děti plní různé úkoly a za ně dostávají indicie k pokladu Pevnosti Boyard. Jedná s o 9 indicií, které vedou k jednomu heslu, které otvírá pokladnici Boyardu. Podobně jako ve světoznámé televizní show. Lvi pokračují ve stavbě vázané věže. Berušky slavnostně dokončili svojí hliněnou pec a pečou chleba. Musím potvrdit, že chleba přes počáteční rozpaky vypadal výborně a ještě lépe chutnal. Holky, SUPER!!! Večer byl zasvěcen slibům. Plníme Světluškovské, Vlčácké i Skautské. Na obzoru je krásná atmosféra se zapadajícím sluncem na západě a bouřkovými mraky na severu. Panorama úchvatné. Kdo neviděl, neuvěří. Snad se povedou ze slibů fotky, které Vám to alespoň trochu přiblíží. Slibovalo neuvěřitelných 26 dětí. To je v historii asi nejvíce. I přes toto vysoké číslo byla atmosféra pohodová, řekl bych rodinná. Někteří se ale pěkně vystresovali a i když slib 10 min před začátkem zvládli bravurně, tak když byli na řadě, sotva ze sebe nervozitou dostali pár prvních slovíček. Naštěstí nápověda zafungovala skvěle a tak to byla chvíle dostatečně důstojná. Po večerce jsme tábor připravili na blížící se tornádo, které se ovšem nepřiblížilo, a heslo „Štěstí přeje připraveným“ se nám vyplatilo. Rysové ulehli v tee-pee a těšili se na společnou noc. Byli jsme domluvení, že v případě bouře, větru nebo deště nás hlídka vzbudí a my je s Alfim přesuneme do stanů. Ve 23:45h, když jsem ležel sice ve stanu, ale mimo spacák, protože jsme ve stanu měli ještě snad 20°C, jsem se rozhodl, že už jsem dost starý na to, abych ve slejváku ve 2h, pobíhal po táboře a stěhoval 10 kluků včetně jejich spacáků a matrací do tábora a šel jsem je sám vzbudit preventivně. To se ukázalo jako naprosto nelehký úkol. S každým jsem zalomcoval, rozsvítil mu čelovku a řekl, ať se oblékne a jde do tábora. Na konci kolečka jsme se podíval zpět a všichni měli baterky opět zhasnuté a opět tvrdě spali. Toto se opakovalo ještě 2× :-) Když se mi je konečně podařilo vzbudit, a vyhnat z tee-pee, posvítil jsem si ven a jeden nejmenovaný vlčák vyrazil sice s matrací a spacákem, ale bohužel na úplně opačnou stranu, než máme tábor. Když jsem na něj křikl, trhl sebou a zdálo se mi, že se teprve probudil :-) Ikdyž cca 50m od tee-pee a na opačné straně než ostatní. Kdybych si ho nevšiml, nevím, kde by jsme ho pak hledali :-) Cca v 0:30h začalo silně pršet. Zbytek noci v pohodě.

6.7. – neděle
Není čas…

5.7. – sobota
Noc na sobotu byla celkem teplá, což se vysvětlilo ranní silnou bouřkou s poměrně vydatným deštěm. Ještě před bouřkou probudila poměrně silná rána většinu táborníků. Spadl veliký topol, který rostl poblíž tábora a dutý kmen již neunesl tíhu koruny a tak jí „odhodil“ cca v pěti metrech dolů na zem. Nikomu se nic nestalo, nic nebylo poničeno, bylo to za hranicí tábora i lesních staveb. Koruna byla rozsáhlá. Naštěstí si strom vybral vhodnou noční dobu a ne rušné odpoledne. Ráno po dešti ani památky a během dopoledne se obloha rozjasnila a bylo krásné slunečné počasí. Celý den je ve znamení fotbalového mistrovství světa. Ne, že by jsme ho sledovali v klimatizované restauraci za popíjení něčeho lepšího než je táborová šťáva nebo čaj, ale máme svoje vlastní táborové mistrovství. Sešlo se pár opravdu špičkových mužstev, pár průměrných a žádné slabé. Dokonce se nám podařilo pozvat, přemluvit a zaplatit špičkové dívčí mužstvo (zvláštní slovní spojení) s názvem Big Mothers and friends. Ano, přijely i hvězdy se zvučnými jmény jako Matylda, Hanka, Áší, Maky, Andulka a Masařka. Je neuvěřitelné, že tyto mladé dámy zvládají kolotoč tohoto prestižního turnaje s bravurou a jejich výkony jsou srovnatelné, mnohdy lepší, než výkony hráčů o několik generací mladších. Nutno dodat, že dámy odehrály 4 náročné zápasy!!! Dále se účastní týmy Brazílie, Německa, Velké Británie, Argentiny. Úroveň je opravdu vysoká. Celý tábor byl do turnaje tak zabraný, že ani nestihl sledovat rozhlasové vysílání bleskového finále Wimbledonu. Petře Kvitové samozřejmě gratulujeme a vzdáme hold na večerním nástupu :-) Večeře je ve stylu čočky a opečených buřtů. Můj vřelý vztah k čočce jsem vyjádřil protestní hladovkou a odjezdem pro pitnou vodu, která došla v pro mě ideální okamžik :-) Předpokládám, že většina dětí tuto noc nebude spát ve stanech typu „A“, ale typu „O“ snad naše celty vydrží dočasnou deformaci vzniklou ucházejícím „zemním“ plynem :-) Uvidíme ráno, kolik stanů budeme muset v noci kotvit proti případnému balónovému letu.

4.7. – pátek
Dnešní den je ve znamení celodenního výletu, proto můžete opět očekávat od dětí dárky typu. Kamená žába, myslím, že letos bude žabák, aby žabce nebylo u Babičky smutno :-) Dalším hitem byly opět sprchové gely značky Coop a vodní pistole pro mladší sourozence. Je jasné, že by všechny tyto dárky šly sehnat v Praze za 1/3 ceny a nepochybně vyšší kvality, nicméně se nám některé táborníky přesvědčit nepodařilo. Ale ve srovnání s loňským rokem je to pohoda :-) Některé družinky, a byla jich většina, zvolily za svůj cíl Nečtiny. Návštěvu regionálního muzea, potravin a v neposlední řadě místního aquaparku. Musíme bohužel konstatovat, že konkurenční aquapark disponuje brouzdalištěm, schůdkami do vody a především křišťálově čistou vodou, která umožňuje pozorovat vodní život i v neuvěřitelné hloubce cca 20–30cm pod hladinou. To se nám v našem vodním světě (Water Land Březín) nikdy nepodařilo, neboť tam není pod hladinu vidět vůbec :-) Ba ne, voda super, i když studená. Vesnické koupaliště je super a uklizené, co by jsme za něj v Rudné dali. Ti fyzicky zdatnější dali pěší návštěvu Manětína (cca 23km tam zpět), případně výhled ze stolové hory Kozelka a následné koupání se zbytkem tábora v Nečtinech. Večer pohoda v táboře, kytary, zpěv…

3.7. – čtvrtek
Ráno jsme se probudili do krásného slunečného dne. Počasí vydrželo po celý den :-) Dopoledne probíhal program po družinách a CTH. Děti vypadají, že se jim líbí…Uvidíme až podle reakcí na konci tábora a doma. Dnes se dobojovalo o klíče a od soboty budeme bojovat o indicie k pokladu Pevnosti Boyard. K obědu luxusní jídlo – bramborové knedlíky a uzené se špenátem. Super B-) Všichni jsou zdraví a neviděl jsem nikde žádné slzičky ani stesk po Vás rodičích. Večer budou nějaké drobné hry. Zítra celodenní výlet po družinách. Uvidíme, kam kdo vyrazí. O tom, ale až zítra.

2.7. – středa
Dnes dopoledne jsme hráli velkou dobrodružnou hru pro celý tábor. Tedy pro Ty, co jsou schopní běhat. Rozdělili jsme se na dvě „rovnoměrné“ 8-O poloviny. 1. Berušky, Lvi, Pája, Bambas, 2.Všechny ostatní děti!!! Ano, boj nerovný. Co do počtu, vytrvalosti, rychlosti i terénu. Na vojně jsem byl a tak nechápu, že jsem na otázku pro aktivní pitomce:„Chceš si zahrát hru v lese?“, odpověděl „Ano!“ 8-O . Ano,byla to opravdu veliká chyba. Netušil jsem, že nás s Pavlem Lvi a Berušky postaví do úderného komanda s jasným, avšak nesplnitelným úkolem přinést protivníkovu vlajku. Úkol zněl jasně. Patrně i obránci z řad dětí dostali jasný úkol, nikoho k nim nepustit. Terén nám také moc nenahrával.Po tom, co se mi podařilo překonat hraniční potok, přeběhnout nekonečnou sprinterskou rovinku a setřást pár předsunutých prcků, čekal mě krátký, zato neschůdný krpál. Po jeho zdolání už jen cca 300m a cca 30 dětí. No a to vše cca 30× dokola!!! Vážení, co Vám budu povídat. Po 10min hry a třech naprosto beznadějných výstupech jsem zažíval něco mezi klinickou smrtí, infarktem a pocitem naprosté beznaděje. Nakonec se nám ale po cca hodině boje podařilo vlajku v posledních minutách ukradnout. Ale byl to masakr…

Odpoledne jako každý den CTH.

Večer kluci plnili odborku Šedého vlčka. Měli za úkol projít „sami“ poměrně dlouhou cestu lesem. Bylo to poměrně náročné, ale obstáli všichni, co se přihlásili. Šedého vlčka dostanou po splnění 3 úkolů. 1. 6h samota v lese kolem tábora. Pozorování okolí. 2. stezka odvahy, 3. skupinová cesta s úkoly. Pro vlčata to opravdu není jednoduché…

V noci jsme měli přepad družin Berušek a Lvů. Odpoledne odešli na třídenní puťák a nikoho nenapadlo,že přepadnou vlastní tábor. Ukradli nám jen sekeru práce, a tak až do jejich návratu nepracujeme a necháváme si práci na ně :-)

1.7. – úterý
Probouzíme se do slunečného, podmračeného větrného rána. Teplota ráno 10°C. Pohoda. Během dopoledne nás navštívila na již tradiční dopolední kávu návštěva z civilizace v podobě bílé Fabie a dvou sympatických dam. Ano, jde o již tradiční návštěvu Krajské hygienické stanice z Plzně. MUDr. Soukupová je sympatická dáma a její kolegyně také. Až na drobné připomínky vše jako každý rok v pořádku. Našla se i slova chvály :-) Během dobrodružné hry vedoucích na „prolezeme tábor a papíry“ děti hrály dobrodružné hry v lese a tak nebyly vystavené rafinovaným dotazům výše zmíněných dam :-) Odpoledne proběhne další kolo honby za klíči Pevnosti Boyard. Více snad po večerce. Zatím ahoj Bambas

30.6. – pondělí
Odpoledne proběhly první etapy celotáborové hry (CTH). Letos Pevnost Boyard. Stanoviště se nemění a soutěžní družinky rotují po jednotlivých úkolech. Je to v našem pojetí táborové hry unikát. Zatím to vždy bylo tak, že danou etapu plnili všichni. O jednotlivých etapách budu informovat jindy. Večer déšť, a ne zrovna malý, prověřil naší impregnovanost a odtokové stružky. Ve spojení s větrem a malými kroupami šlo spíš o letní bouřku. Kolem 20:30h došlo k velmi zajímavému úkazu. Nad obzorem bylo naprosto jasno a nad lesem naprosto černo s krásnou duhou. Na louce dešti zapomněli říci, že již svítí slunko a že může přestat pršet. Takže situace originální = „slejvák z jasné oblohy s duhou nad lesem“, paráda. Už menší paráda byla 6°C v noci.

29.6. – neděle
Noc v pohodě,ráno neuvěřitelný klid,spíme do budíčku.Oheň byl, zdá se, dobrý tah :-) Dopoledne sem tam prší. K obědu budou nedělní ŘÍZKY!!! Naše slunce na konci deštivého dopoledne :-) Odpoledne je deštivé ještě víc než dopoledne. Odpoledne hry v táboře. Večer odjíždím měnit vozíky na vodu do Rudné, takže jsem mimo tábor a vrátím se až cca ve 22:30. Proto dnes podrobnější info nebude. Dobrou.

28.6. – sobota
Tak jsme tu :-) Zatím vše až na zdržení autobusu v pohodě. Děti zabydlují stany a Ti větší pomáhají s rozbíháním každodenního táborového života. Budu se snažit sem každý den něco napsat. Snad mi to rušný táborový život dovolí. Večerní život vedoucího již tak bujarý není a pokud se mi podaří udržet otevřená víčka i po večerce, něco sem napíšu. Předem omluvte stručnost a případné pravopisné chyby, které přítel Microsoft neodhalí :-) Toho času sedím u studny ve vsi a čekám až se nám naplní velká nádrž na pitnou vodu, takže se snad za dobu mé nepřítomnosti nic zásadního v táboře nestalo 8-) Nedočkavcům jsem snad dal naději, že si něco počtou, ale až večer. Teď končím. Ahoj…

K večeři byla již tradiční gulášová polévka s chlebem. Kvalita vynikající. Pořad „ANO ŠÉFE“ by jistě hvězdičku udělil. Večer nás zastihl déšť. Sice ne moc vydatný, ale na to, aby nám namočil louku dostatečný. Po večeři a po nástupu jsme zapálili slavnostní zahajovací oheň. To jsme nikdy v historii první den nestihli. Za to paří dík i družinám Berušek a Lvů, které se chopili přípravy chrastí a fagulí. Díky. U ohně jsme představili výstupem „Otce Fura“ téma táborovky – Pevnost Boyard.

Je s podivem, že již první den přišly na řadu i sprchy. A je ještě s větším podivem, že je nevyužily křehké dívky, ale svalnatí chlapci z družiny Lvů- neuvěřitelné :-)

Teplota cca 7°C až 10°C…
Dobrou.

««« Předchozí text: Výroční zpráva za rok 2013
Následující text: Tábor - 2014 očima účastníka »»»
Na úvodní stránku

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu

Renata Skalová      

Jupí! Už jsem se nemohla dočkat zpráv:-) Doufám, že se vám povedlo duhu vyfotit a že deště už potáhnou o kraj dál! Moc na vás všechny myslím. Posílám pozdrav Terce:-) Renata

[1] | Úterý 1. 07. 2014, 13.23 | | , reaguj
Sopťa      

Fakt se při čtení táborových zážitků bavím, jen tak dál. Ty jsi hotový spisovatel :-D. Mějte se tam krásně a přejeme slunečné počasí.

[2] | Čtvrtek 3. 07. 2014, 21.25 | | , reaguj
Pitráci      

Koukáme, že si užíváte. Dospěláci vydržte a nenechte se od dětí „zlikvidovat“ . Všechny moc zdravíme a těšíme se !!! Zprávičky jsou jako vždy napsané super. Díky!!!! :-) ;-)

[3] | Pátek 4. 07. 2014, 08.27 | | , reaguj
Růža a Fanda       Pozdrav

Ahoj, potěšilo nás čtení o dění na táboře, v duchu jsme tam s vámi. Přejeme pohodu i v celém příštím týdnu a všechny zdravíme.

[4] | Neděle 6. 07. 2014, 21.18 | | , reaguj
Karkulka      

Ahoj, děkuji za zprávy, moc se bavím. Bambas, Ty jsi lepší než pan ředitel!!! Už se těším na pátek, mějte se krásně, zdravím všechny :-D

[5] | Úterý 8. 07. 2014, 13.37 | | , reaguj
Přidej komentář!

  Gravatar povolen.
Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Komentáře jsou moderované = ZOBRAZÍ JE AŽ ADMINISTRÁTOR!!!
(Z důvodu častých útoků SPAM robotů)

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.

Hlavní město ČR?
Odpověd:

 • Bazárek (nové)

 • Fotoalbum

 • Fotoalbum do 2014

 • Diskusní fórum

 • Dokumenty

 • Naše družiny

 • SPONZORING

  • Co nás čeká?

   3.-17.7.2021 - Tábor - snad

   Ze svého rozpočtu nás podporuje Město Rudná